Αθλητικά

Με μεγάλη συμμετοχή ο 4ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος

Off

Ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος, ολοκληρώθηκε με μεγάλη ανταπόκριση το Σάββατο το βράδυ παρά… τις απειλές του καιρού. Χίλιοι περίπου αθλητές, συμμετείχαν στον 4ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων και τον αγώνα 5 χλμ,τρέχοντας σε μια μοναδική διαδρομή δίπλα στην λίμνη. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε από τον Περιφερειάρχη Ηπείρου, Αλέξανδρο Καχριμάνη και τον Δήμαρχο Ιωαννιτών, Θωμά Μπέγκα, στις 19:00.

Νικητής ήταν ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης, ο οποίος κατέχει πλέον το νέο ρεκόρ διαδρομής, τερματίζοντας σε 1:11:36! Δεύτερος τερμάτισε ο Αινείας Γκίνης, με χρόνο 1:12:09 και τρίτος ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με χρόνο 1:15:11.

Πολύ δυνατή ήταν όμως και η συμμετοχή των γυναικών. Πρώτη τερμάτισε η Νικολέτα Τζαβάρα με χρόνο 1:37:49, δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Αναστασιάδη σε 1:39:03 και την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε η Λαμπρινή Ντούτση με χρόνο 1:42:01..

Εκατοντάδες ήταν οι δρομείς που έτρεξαν και στον Νυχτερινό Αγώνα(Entry Race) των 5 χλμ. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε στις 21:30. Ο αγώνας "Entry Race 5km" ήταν αφιερωμένος στο ΚΕΘΕΑ Ήπειρος, ενώ η Αδελφότητα Ποντίων και Μικρασιατών Ηπείρου άνοιξε τις εκδηλώσεις μνήμης για τα 100 χρόνια Γενοκτονίας.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πέτρος Δασκαλάς ο οποίος  τερμάτισε σε 0:17:31. Δεύτερος, σε τερμάτισε ο Πέτρος Μινας σε 0:18:24 , ενώ τρίτος σε απόσταση αναπνοής κυριολεκτικά τερμάτισε ο Ιωάννης Χρυσικόπουλος με χρόνο 0:18:24.850

Στην κατηγορία των γυναικών, 1η τερμάτισε η Δήμητρα Ανδρούτσου σε 0:20:08, 2η ήταν η Θεοδώρα Κοψιδα με χρόνο 0:22:02 και 3η τερμάτισε η Φωτεινή Τσοχαντάρη σε 0:24:25.